Putevima varaždinske kulture i povijesti
U današnjem digitalnom dobu, gdje informacije pristižu brzinom svjetlosti putem različitih medija, posjeti muzejima i knjižnicama postaju ključni elementi u oblikovanju dubljeg i sveobuhvatnijeg edukativnog iskustva srednjoškolaca. Ovi izvanučionički trenuci ne samo da pružaju dodatnu dimenziju učenju već i potiču razvoj kritičkog razmišljanja, stvaralačkog izražavanja i pozitivnog stava prema učenju.
Gradski muzej Varaždin
Muzeji nude jedinstvenu priliku srednjoškolcima da stupe u svijet vizualne umjetnosti. Gledanje umjetničkih djela uživo omogućuje im da razvijaju vlastite interpretacije, potiču kreativno razmišljanje te jačaju sposobnost analize i sinteze. U interakciji s različitim izlošcima i umjetničkim stilovima, učenici stječu dublje razumijevanje povijesti umjetnosti, a istovremeno se potiče njihova sposobnost izražavanja kroz umjetnost.
Četvrtak je dan za muzejsku edukaciju pa su tako učenici 4. razreda posjetili izložbu Domagoja Rogine u Gradskom muzeju Varaždin. Promišljali su o mogućnostima izražavanja unutarnjeg stanja likovnim sredstvima te iskoristili izložena djela u sklopu nastave Likovne umjetnosti kao temelj za izradu reklamnog plakata.
Županijska palača u Varaždinu
Kakve se zanimljivosti kriju u podrumu Županijske palače u Varaždinu, otkrili su učenici prvog razreda. Posjetom interaktivnoj izložbi upoznali su dio kulturne i povijesne baštine naše županije. Uz vulkan, zmaja, spiljske slike i neandertalce, našla se tamo i jedna mačka.
Gradska knjižnica Varaždin
Posjeti knjižnicama pružaju srednjoškolcima pristup ogromnom blagu znanja. Osim tradicionalnih knjiga, knjižnice često nude i digitalne izvore informacija, čime potiču digitalnu pismenost. Srednjoškolci mogu istraživati različite teme, proširivati svoje vidike i razvijati vještine istraživanja, što će im koristiti ne samo tijekom školovanja već i u budućim profesionalnim izazovima.
1838. godine intelektualac Metel Ožegović je uz pomoć svojih prijatelja pokrenuo osnivanje hrvatske “ilirske” čitaonice, i to prvu takvu u Hrvatskoj. Njegova se ideja u 19. st. razvijala u prostorijama palače Herzer, a danas samo nekoliko koraka dalje u novom ruhu stare zgrade Varteks. Mi smo imali priliku vidjeti sve kutke i zakutke nove Gradske knjižnice i čitaonice, a saznali smo puno o povijesti knjižnice kao i o svim pogodnostima za njezine članove.