logo_PPG_m

Frana Supila 22

42000 Varaždin

+385 42 200 334

Telefon

tajnistvo@privatna.net

Tajništvo

+385 98 725 169

Mobitel

Zašto je likovna umjetnost ključna u obrazovanju?

Share This Post

Likovna umjetnost često se percipira kao estetski izraz koji ima svoje mjesto izvan klasičnog obrazovnog sustava. Međutim, istraživanja i iskustva profesora likovne umjetnosti otkrivaju duboku povezanost između umjetnosti i cjelovitog razvoja učenika. Likovna umjetnost ne samo da potiče vizualnu osjetljivost, već igra ključnu ulogu u razvoju kritičkog razmišljanja, emocionalne inteligencije i samopouzdanja kod učenika.

U ovom članku istražit ćemo pet ključnih razloga koji potvrđuju nezamjenjivu ulogu likovne umjetnosti u srednjoškolskom obrazovanju.

1. Jačanje kreativnosti i individualnosti

Likovna umjetnost pruža srednjoškolcima prostor za razvoj vlastite kreativnosti i originalnosti izraza. Različitim likovnim tehnikama i aktivnostima, učenici imaju priliku istražiti svoju individualnost, razmišljati izvan okvira te stvarati vlastiti umjetnički stil i izražavati svoje ideje na jedinstveni način. Ova kreativna sloboda potiče samopouzdanje i omogućuje im da shvate važnost vlastitog izričaja u društvu.

2. Poticanje kritičkog razmišljanja

Likovna umjetnost razvija kritičko razmišljanje jer analizirajući umjetnička djela, učenici uče promatrati detalje, tumačiti simbole te razvijati vlastite interpretacije. Profesor likovne umjetnosti vodi ih u procesu analize, postavljajući pitanja koja potiču duboko promišljanje i razumijevanje umjetnosti kao izraza ideja i emocija. Ova vještina nije važna samo u kontekstu umjetnosti već se prenosi i na druge aspekte života, potičući učenike da postavljaju pitanja i donose vlastite zaključke.

3. Razvoj emocionalne inteligencije

Umjetnost omogućuje mladima da prenesu svoje kompleksne osjećaje bojama, oblicima i teksturama razvijajući time svoju emocionalnu inteligenciju. Likovna umjetnost pruža učenicima izuzetan način izražavanja unturašnjih preokupacija, a profesori imaju ulogu mentora u poticanju učenika da prepoznaju i razumiju svoje emocije te ih pretoče u svoje umjetničke radove. Sve to oblikuje emocionalnu inteligenciju i pomaže učenicima da razvijaju svijest o sebi i drugima.

4. Širenje palete životnih vještina

Aktivnosti u likovnoj umjetnosti potiču razvoj različitih životnih vještina jer rad na umjetničkim projektima zahtijeva strpljenje, upornost i suradnju s drugima. Učenici uče kako planirati, organizirati svoje vrijeme i raditi u timu, razmjenjivati ideje i cijeniti različite perspektive, što su ključne vještine koje im mogu koristiti u budućnosti, bez obzira na njihovu karijeru.

5. Povezanost s drugim predmetima i stvarnim životom

Likovna umjetnost nije izolirana već se može povezivati s drugim područjima učenja, čime se neizbježno obogaćuje cjelokupno srednjoškolsko iskustvo. Integracija umjetnosti s predmetima poput povijesti, geografije, jezika, pa čak i prirodnim znanostima, omogućuje učenicima da vide kako se različita područja međusobno nadopunjuju.

Na primjer, povezivanje likovne umjetnosti s poviješću može potaknuti učenike da istraže kulturne kontekste umjetničkih razdoblja, dok povezivanje s matematikom može uključivati istraživanje proporcija i perspektive u umjetničkim djelima. 

Osim toga, likovna umjetnost ima stvarnu primjenu u svakodnevnom životu, potičući učenike da razvijaju estetski osjećaj i cijene ljepotu oko sebe.

Nema cjelovite edukacije bez likovne umjetnosti

Likovna umjetnost nije samo predmet u srednjoj školi – to je ključni element obrazovanja koji oblikuje učenike na mnogo razina. Svojim jedinstvenim doprinosom razvoju kreativnosti, kritičkog razmišljanja, emocionalne inteligencije i životnih vještina, likovna umjetnost ima nezamjenjivu ulogu u oblikovanju budućnosti mladih generacija. 

Profesori likovne umjetnosti imaju privilegiju biti vodiči u ovom procesu, potičući svoje učenike da istraže, rastu i izraze sebe kroz umjetnost.

Vođeni ovim načelima i idejama rade i članovi našeg Art programa uz vodstvo profesorice Barbare Frntić. Više o njihovim razmišljanjima o umjetnosti i važnosti umjetničkog izražavanja možete pročitati u članku ‘’Art program – mjesto kreative’’.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Novosti

Novosti

Nastava u Velikom Taboru i Kumrovcu

Na našoj drugoj terenskoj nastavi uputili smo se u dvor Veliki Tabor u općini Desinić te u muzej “Staro selo” Kumrovec – najveći etnografski “in

Prva privatna gimnazija
s pravom javnosti Varaždin

Frana Supila 22, 42000 Varaždin

Kako Vam
možemo
pomoći?

Skip to content